Duch Święty - patron naszej parafii

Duch Święty - trzecia, obok Ojca i Syna, osoba Boża. Według świadectwa Ewangelii Jezus Chrystus obiecał Apostołom, że ześle na nich, na swój Kościół Ducha Świętego. Kościół wyznaje, że Duch święty, osoba Boża, pochodzi od Ojca i Syna, będąc z Nimi jednym Bogiem. Duch Święty jest duszą całej wspólnoty wyznawców Jezusa Chrystusa, których uświęca darząc Bożą miłością.
Księgi Nowego Testamentu ukazują spełnienie się proroctw starotestamentalnych i głoszą, że Bóg jest jeden, lecz w trzech osobach. Bóg - to Ojciec, Stwóca wsystkiego, i Syn - posłany przez Ojca dla zbawienia świata, i Duch Święty w Jego tajemniczym działaniu, które najpełniej wyraża się w życiu i misji Jezusa Chrystusa. Czytamy w Ewangeliach, że Jezus jako człowiek począł się z Ducha Świętego. Gdy Jezus przyjął chrzest z rąk Jana, zstąpił na Niego Duch Święty, wskazując, że jest On Synem Bożym, posłanym przez Ojca. Duch Święty wyprowadził Jezusa na pustynię, gdzie miał on pościć i być kuszonym.

Pisma Nowego Testamentu mówią też o posłannictwie Ducha Świętego w Kościele. Dzieje Apostolskie głoszą, że Duch Święty został po wniebowstąpieniu Pana Jezusa zesłany na Apostołów, a przez ich posługę na wszystkich, którzy nawracali się i przyjmowali chrzest. Znaczy to, że Duch Święty zstępuje na wszystkich wyznawców Chrystusa aż po koniec świata. Ożywia On i jednoczy Kościół, jest źródłem jego działania, rozwija nadprzyrodzone życie wiernych, uczy ich modlitwy, poucza o czekającym ich zmartwychwstaniu. Nade wszystko Duch Święty jest dawcą miłości, którą Chrystus nakazuje swoim uczniom i która jest rzeczywistością nieprzemijającą.

Św.Katarzyna Aleksandryjska - drugi patron naszej parafii

Święta Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, stolicy Egiptu. O jej życiu nie ma dokładnych wiadomości, jednak była jedną z najbardziej czczonych Świętych. Dlatego do dziś zachowały się liczne legendy o niej. Urodziła się pod koniec III wieku w rodzinie bardzo zamożnej, niektórzy mówią nawet, że była córką króla, Kustosa (lub Kostusa). Była bardzo piękna
i wykształcona.

rok 1989

W dniu 1 grudnia 1989r. na mocy dekretu Ordynariusza Diecezji Chełmińskiej
ks. bpa Mariana Przykuckiego powstała parafia z siedzibą przy ul. Zielonej 11 w Gdyni.
Jej proboszczem został mianowany dotychczasowy wikariusz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli ks. mgr Marek Wende.

Parafia została przyporządkowana dekanatowi Gdynia II. Tymczasowe biuro parafialne wraz
z mieszkaniem ks. Proboszcza znajdowało się przy ul. Benisławskiego 44. Łącznie parafia liczyła wtedy ok. 9300 dusz o bardzo zróżnicowanym przekroju społecznym.

rok 1990

4 lutego J.E. ks bp Marian Przykucki podczas Mszy Św. o godz. 12.00 poświęcił kaplicę.

W pierwszej dekadzie marca parafia wzbogaciła się o niezbędne naczynia liturgiczne. Zakupione zostały: monstrancja, kustodia, puszka do komunikowania, figura Pana Jezusa
w grobie, krzyż procesyjny, dzwonki, tabernakulum.

rok 1991

Rok 1991 rozpoczęliśmy na etapie zaawansowanej budowy domu parafialnego z nową, murowaną kaplicą.

W dniu 1 czerwca wyruszyła z naszej parafii autokarowa pielgrzymka do Lourdes. Po jej powrocie wzbogaciliśmy się o figurki: Matki Boskiej Fatimskiej i Św. Antoniego.

rok 1992

Nowy 1992 rok rozpoczęliśmy pracami wykońceniowymi murowanej kaplicy i domu parafialnego. Tempo prac rosło i oto w dniu 26 lutego Ordynariusz Diecezji Chełmińskiej
ks. bp Marian Przykucki poświęcił nasz nowy ośrodek duszpasterski.

25 marca staliśmy się częścią Archidiecezji Gdańskiej.

rok 1993

W dniu 16 sierpnia został poświęcony nasz pierwszy dzwon. Umieszczono go na tymczasowej konstrukcji stalowej. Jego ostateczne miejsce to dzwonnica po zakończeniu stanu surowego kościoła.

rok 1994

22 maja Zesłanie Ducha Świętego - odpust parafialny. O godz. 17.00 ks abp Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski poświęcił w kościele kamień węgielny przywieziony z góry Tabor przez księdza Proboszcza. Kościół był już w stanie surowym bez drzwi i okien. Czuło się powiew Ducha Świętego, gdy 156 osób otrzymało z rąk Arcybiskupa bierzmowanie i stało się rycerzami Jezusa.

rok 1995

29 stycznia ksiądz Proboszcz Marek Wende na wszystkich Mszach św. zdawał sprawozdanie, co zostało zrobione i jakie są plany na przyszłość.

7 czerwca – piątek – na placu przy ulicy Turkusowej powitaliśmy relikwie Świętego Wojciecha
i procesyjnie przez ulicę Dąbka, Zieloną przenieśliśmy je do kościoła. W uroczystości brał również udział ksiądz bp Zygmunt Pawłowicz. Przez całą noc trwało czuwanie modlitewne przy relikwiach.