Sakrament Małżeństwa

1. Wolę zawarcia Sakramentu Małżeństwa należy zgłosić w biurze parafialnym
    nie później niż trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.

2. Narzeczeni zobowiązani są do uczestnictwa w naukach przedślubnych odbywających się przy parafiach.

3. Protokół przedślubny musi zostać spisany co najmniej miesiąc wcześniej przed planowaną datą ślubu ze względu na zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi przedślubne ogłaszane są w gablotce w parafii narzeczonego jak i narzeczonej przez trzy kolejne dni świąteczne (np. trzy niedziele).

4. Potrzebne dokumenty:

- Metryka Chrztu Św. - jeśli Sakrament Chrztu Św. został udzielony w innej parafii niż parafia gdzie ma być zawarty związek małżeński, należy dostarczyć z parafii chrztu dokument zaświadczający udzielenie tego sakramentu, w którym jest również adnotacja stwierdzająca, że nie zostało zawarte małżeństwo z inną osobą. Metrykę Chrztu Św. należy odebrać nie wcześniej niż trzy miesiące od daty ślubu - taka jest jej ważność

- świadectwo bierzmowania

- świadectwo ukończenia katechizacji na poziomie szkoły średniej

- dowody osobiste lub inne dokumenty potwierdzające tożsamość

- zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych nauk przedślubnych

- jeżeli jest już zawarty ślub cywilny należy dostarczyć
    akt zawarcia małżeństwa z USC

- dane dotyczące świadków; świadkami mogą być osoby pełnoletnie, zdrowe psychicznie, mogą być innego wyznania

5. Ślub konkordatowy

Jeśli przyszli małżonkowie chcą mieć ślub konkordatowy trzeba dostarczyć do parafii dokument z Urzędu Stanu Cywilnego wydany w trzech egzemplarzach. Dokument ten nosi tytuł: "Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa". Na odwrotnej stronie tego Zaświadczenia znajduje się formularz dokumentu, który będzie wypełniony przez parafię i duchownego asystującego przy zawarciu małżeństwa. Potrzebny dokument trzeba odebrać w USC nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą ślubu - taka jest jego ważność. W USC należy zgłosić się z dowodem osobistym i Aktem Urodzenia. Po przyjęciu Sakramentu Małżeństwa jeden egzemplarz otrzymują nowożeńcy, jeden pozostaje w parafii, jeden przez parafię zostaje przekazany do Urzędu Stanu Cywilnego.

6. Narzeczeni przed przyjęciem Sakramentu Małżeństwa powinni przystąpić do Sakramentu Pokuty, aby w czasie uroczystości przystąpić do Sakramentu Eucharystii.